Statystyki

  • Odwiedziło nas: 222705
  • Do końca roku: 242 dni
  • Do wakacji: 49 dni

REGULAMIN KORZYSTANIA Z WYŻYWIENIA W PRZEDSZKOLU NR 2 W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ ul. MICKIEWICZA 10

Podstawa prawna:

  -Art. 14 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r.

poz. 1481 ze zm.)

  -Art. 106 ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r.

poz. 1148 ze zm.)

  -Art. 43 ust. 1 pkt. 24 ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.

z 2018 r. poz. 2174

  -Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom z dnia 26 lipca 2016 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 1154)

 

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

§ 1

 

  1. W przedszkolu funkcjonuje kuchnia przedszkolna w ramach prowadzonego żywienia dzieci.

  2. Regulamin korzystania z wyżywienia określa zasady odpłatności i warunki korzystania przez dzieci z wydawanych posiłków.

  3. Niniejszy Regulamin oraz wszelkie zmiany w nim wprowadzone podane są do publicznej wiadomości w sposób przyjęty przez przedszkole.

 

 

WARUNKI KORZYSTANIA Z WYŻYWIENIA W PLACÓWCE PRZEDSZKOLNEJ

§ 2

  1. Przedszkole zapewnia wyżywienie dzieciom uczęszczającym do budynku przedszkola przy ul. Mickiewicza 10

  2. Na posiłki wydawane przez kuchnię składają się:

    a) śniadanie

    b) obiad

    c) podwieczorek

  3. Kuchnia przedszkolna przygotowuje posiłki zgodnie z obowiązującymi normami żywieniowymi dla dzieci w wieku przedszkolnym.

  4. Jadłospisy oparte są na zasadach racjonalnego żywienia i opracowywane w systemie dekadowym. Ich treść ustala intendent, a zatwierdza dyrektor przedszkola.

  5. Informacja o aktualnym jadłospisie wywieszana jest na tablicy ogłoszeń dla rodziców oraz na stronie internetowej przedszkola www.przedszkolebystrzyca.szkolnastrona.pl

  6. W uzasadnionych przypadkach dyrektor zastrzega sobie prawo do zmiany jadłospisu w danym dniu.

  7. Posiłki wydawane są z kuchni przez personel kuchenny windą przeznaczoną do transportu żywności na rozdzielnie, a następnie podawane przez pomoce nauczyciela/woźne oddziałowe poszczególnym grupom w następującym przedziale godzinowym:

    a) Śniadanie 8:15 – 9:45

    b) Obiad 11:15 – 12:45

    c) Podwieczorek 14:00

  8. Rodzice mają obowiązek przyprowadzać dziecko do przedszkola do godziny 8:15.

  9. W uzasadnionych przypadkach wynikających z organizacji pracy przedszkola (np. wyjść
    i wycieczek, uroczystości, absencji pracowniczej, zmniejszenia ilości dzieci, itp.) dyrektor może w drodze zarządzenia zmienić organizację posiłków w przedszkolu.

 

 

 

USTALENIE WYSOKOŚCI OPŁAT ZA POSIŁKI
§ 3

  1. Korzystanie z posiłków jest odpłatne. Dzieci przebywające w przedszkolu do godziny 13:00 korzystają ze śniadania i obiadu. Dzieci przebywające w przedszkolu po godzinie 13:00 korzystają dodatkowo z podwieczorku.

  2. Opłaty za posiłki pokrywają rodzice, prawni opiekunowie dziecka lub refunduje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

  3. Wysokość opłaty za posiłki ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym.

  4. Koszt wyżywienia dziecka obejmuje koszt produktów zużytych do przygotowania posiłków - koszt wsadu do kotła.

  5. Wysokość dziennej stawki żywieniowej dla dzieci określona jest w zarządzeniu dyrektora przedszkola. W sytuacji wzrostu kosztu produktów do sporządzania posiłków zgodnie
    z normami żywieniowymi, dopuszcza się możliwość zmiany stawki żywieniowej, o czym rodzice i organ prowadzący zostaną powiadomieni z miesięcznym wyprzedzeniem poprzez zamieszczenie informacji na stronie internetowej przedszkola, na tablicy informacyjnej oraz pismem kierowanym do Burmistrz Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka.

ZASADY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU STOSOWANIA
DIET ŻYWIENIOWYCH U DZIECI

§ 4

  1. W przedszkolu przygotowywane są posiłki dla dzieci z dietami żywieniowymi.

  2. Prośbę o przygotowanie posiłków pozbawionych alergenu rodzice lub prawni opiekunowie składają dyrektorowi przedszkola we wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola.

  3. Do wniosku rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego o stwierdzonej alergii pokarmowej o szerokim zakresie eliminacyjnym produktów spożywczych lub chorobie wymagającej indywidualnej diety.

  4. Dyrektor przedszkola po analizie indywidualnej sytuacji chorobowej dziecka, może odmówić przygotowywana indywidualnej diety, jeżeli nie jest w stanie z przyczyn technicznych przygotowywać je we właściwy sposób.



WNOSZENIE OPŁAT ZA POSIŁKI
§ 5

  1. Informację o wysokości opłaty za wyżywienie dziecka za poszczególny miesiąc uzyskać można w sekretariacie przedszkola.

  2. Opłatę za wyżywienie dziecka należy wnosić do 10 dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni, przelewem na konto przedszkola, gotówką bądź kartą w sekretariacie przedszkola.

  3. W przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu opłata za wyżywienie nie jest pobierana.

  4. Naliczanie opłaty żywieniowej w danym miesiącu dokonywane jest zgodnie z zapisem frekwencji w dzienniku zajęć prowadzonych przez nauczycielki poszczególnych grup wiekowych.

  5. W okresie przerwy wakacyjnej przedszkole gwarantuje wyżywienie tylko w jednym miesiącu (harmonogram pracy placówki podaje się do wiadomości rodziców nie później niż do 30 września danego roku szkolnego).

  6. W przypadku nieuregulowania opłaty w wyznaczonym terminie, rodzice/ opiekun prawny zalegający z opłatami są indywidualnie informowani o konieczności uiszczenia opłat. Pozostają oni dłużnikami z koniecznością natychmiastowego uregulowania należności za wyżywienie dziecka.

  7. W przypadku rezygnacji z miejsca w przedszkolu lub zakończonej edukacji dziecka należy każdorazowo uregulować kwotę za wyżywienie. Nadpłata za wyżywienie zostanie zwrócona na konto wskazane przez rodzica/ opiekuna prawnego.


    ZASADY KORZYSTANIA Z WYŻYWIENIA
    § 6

  1. Z posiłków dzieci korzystać mogą wyłącznie w wyodrębnionym pomieszczeniu – stołówce przedszkola.

  2. W uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola dopuszcza możliwość podawania posiłków dla poszczególnych grup w salach dydaktycznych.

  3. Nakrywanie do stolików odbywa się około 15 minut przed ustaloną godziną posiłku.

  4. Posiłki nakładane są krótko przed spożyciem, by zachować wartości odżywcze oraz odpowiednią temperaturę.

  5. W kuchni nie mogą przebywać inne osoby poza uprawnionymi.

  6. Podczas spożywania posiłków dzieci zachowują się kulturalnie. Należy przestrzegać zasad higieny, kultury i bezpieczeństwa.

  7. Obsługę administracyjną funkcjonowania stołówki zapewnia dyrektor przedszkola.

  8. Nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem żywienia w placówce sprawuje intendent.

  9. Odpowiedzialność za prawidłowe, bezpieczne i estetyczne wydawanie posiłku dzieciom ponosi pomoc nauczyciela/woźna oddziałowa.

  10. Całościowy nadzór nad prawidłowym, bezpiecznym i estetycznym wydaniem posiłku ponosi nauczyciel, pod opieką którego przebywają dzieci.



    POSTANOWIENIA KOŃCOWE
    § 7

  11. W sprawach dotyczących korzystania z wyżywienia, a nieokreślonych w niniejszym regulaminie, decyzję podejmuje dyrektor przedszkola.

  12. Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.01.2020 r.